selen
14 دی 1401 - 10:38

کالین: رئیسی طی هفته‌های آتی به ترکیه سفر می‌کند

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه از سفر قریب الوقوع رئیس جمهور ایران طی هفته‌های آتی به آنکارا خبر داد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از آناتولی،‌ ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه در پاسخ به سوالی درباره تحولات اخیر ایران و احتمال قوت گرفتن آنها، اظهار داشت: این اتفاقات غم‌انگیز و نگران‌کننده است، امیدواریم که این رویدادها به ساختار حمایت از حقوق و آزادی‌های اساسی تبدیل شود.

کالین ضمن اشاره به تعویق سفر قریب الوقوع ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران به ترکیه، گفت: تاریخ آن هنوز مشخص نیست، اما ظرف مدت هفته‌های آتی این سفر صورت خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه اظهارات طرفدارانه ایران در قبال ارمنستان به همان اندازه که طرف آذربایجانی را ناراحت می‌کند، برای ترکیه نیز ناراحت‌کننده است، گفت: ترکیه، آذربایجان، ایران، ارمنستان و گرجستان باید برای صلح و ثبات منطقه هماهنگ با یکدیگر عمل کنند و باز و شفاف باشند.

کالین در پاسخ به این سوال که آیا نتایج مشخصی از نشست مسکو در مورد سوریه برای ترکیه حاصل شد یا خیر، تاکید کرد که این اولین نشست است و ادامه خواهد داشت. موضع اصلی ترکیه در قبال سوریه ادامه روند قانون اساسی و مذاکرات سیاسی در چارچوب قطعنامه سازمان ملل است.

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه همچنین نگرانی اصلی در مورد سوریه را تداوم جنگ، حملات تروریستی تهدید کننده علیه ترکیه و تعمیق بحران انسانی دانست.

وی در پاسخ به این سوال که آیا دولت سوریه پس از نشست مسکو آماده است قدمی بردارد، گفت: در دیدارهای وزیر دفاع و رئیس اطلاعات کشورمان در 28 دسامبر در مسکو، گام‌ها، نشانه‌ها و پیام‌های مثبتی در این راستا دریافت شد. اینها تصمیم هستند که باید به تعهد تبدیل شوند و تنها پس از آن امکان آغاز روند فراهم خواهد شد.

کالین با بیان اینکه هنوز تاریخی برای مکان و زمان دومین نشست مشخص نشده است، خاطرنشان کرد: ممکن است در ادامه دیدار وزیر دفاع و رئیس سازمان اطلاعات با همتایان روسی و سوری خود جلساتی برگزار شود، وزیر امور خارجه کشور دیداری خواهد داشت اما برنامه هنوز مشخص نیست.

وزیر خارجه ترکیه روز سه شنبه گفته بود که احتمالاً نیمه دوم ماه جاری میلادی دیدار دوم بین وزرای دو کشور برگزار شود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 954157