selen
05 بهمن 1401 - 13:48

وزارت گردشگری موافق لغو روادید با کشورها حتی به صورت یک طرفه است

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تاکید کرد: نظر وزارت گردشگری در مورد پنجاه کشور این است که لغو روادید صورت گیرد حتی اگر یک طرفه باشد اما برخی فکر می کنند لغو یک طرفه مشکلاتی دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، پیش از ظهر امروز (چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیئت وزیران در جمع خبرنگاران در رابطه با لغو روادید میان کشورها، اظهار داشت: ما کشورهای دنیا را به پنج گروه تقسیم کردیم و اعتقاد داریم باید یک اقدام جمعی برای لغو روادید با تعداد زیادی از این کشورها انجام شود. هر کدام از این گروه ها ویژگی هایی دارند و برای ما مزیت نسبی به عنوان جذب گردشگر محسوب می شوند که حدود پنجاه کشور هستند.

وی تصریح کرد: نظر وزارت گردشگری در مورد این پنجاه کشور این است که لغو روادید صورت گیرد حتی اگر یک طرفه باشد. بعضی ها فکر می کنند لغو یک طرفه روادید مشکلاتی را به لحاظ پروتکل های دیپلماتیک یا مسائل حیثیتی در سطح سیاسی ایجاد می کند و من به عنوان مسئول گردشگری این را مشکل نمی دانم.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیان کرد: بسیاری از کشورها که در حال حاضر در حوزه گردشگری کارنامه خوبی پیدا کردند یک سرفه این کار را انجام دادند. برای مثال در امارات بیش از ۱۳۰ کشور و ترکیه بیش از ۸۰ کشور را لغو یک طرفه روادید کردند. به همین دلیل گردشگر جذب می کنند.

ضرغامی اضافه کرد: سخت گیری ای که ما داریم باعث شده است با توجه به مسائل خاص در کشور مانند اغتشاشات در ماه های اخیر، مشکلات اینترنت و مشکلات جاسوسی و سایر مسائل در موضوع جذب گردشگر در کشور با مشکل مواجه شویم.

وی خاطرنشان کرد: پیشنهاد ما در مورد تعدادی از کشورها و توجیحات و توضیحاتمان برای لغو روادید یک طرفه ارایه شده است. البته این مربوط به یک کشور خاص نیست برای مثال ما در مورد کشور روسیه یک پیشنهاد خاص داشتیم که در دولت به شدت رد شد و همه نظر مفید دادند جز من و آقای امیرعبداللهیان؛ اما اگر به صورت جمعی این کشورها معرفی شوند از حساسیت ها نیز کاسته خواهد شد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی عنوان کرد: کشورهای همسایه و کشورهای اسلامی جزء این پنج گروه هستند. به عنوان نمونه کشورهایی که به لحاظ اقتصادی وضع مالی خوبی دارند و در حال رشد هستند گروه بندی شدند و در جلسه ای گروه ها را توجیه کردیم و در حال کار روی آنها هستیم.

ضرغامی ادامه داد: به هر حال برای گردشگری باید اقدام کرد. اگر فقط بخواهیم بر اساس قوانین عادی برخورد کنیم گردشگری ما رونق پیدا نمی کند. برای مثال اگر برای عده ای که برای دیدن یک کنسرت از کشور خارج می شوند و به کشورهای همسایه می روند در داخل کشور طبق ضوابط موجود کنسرت برگزار کنیم، بسیاری از آنها دیگر خارج نمی شوند و در کشورهای همسایه این اندازه پول خرج نمی کنند و همین جا استفاده می کنند.

وی در واکنش به اینکه کنسرت همه خواننده های خارج از کشور در ایران اجرا نمی شود و آن خواننده ها در ایران نیستند گفت: من معتقد هستم توانمندی ما در موسیقی و کنسرت های هنری بسیار خوب است. حرف شما درست است و ممکن است شخصی، خواننده ای را خاص یک کشور بداند اما همه این طور نیستند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیان کرد: سال گذشته برای نوروز چند کنسرت برای آقای سلار عقیلی گذاشتیم. برای مثال در ارگ بم بدون اینکه هیچ مشکلی پیش بیاید حدود ۲۰ هزار نفر با حضور خانواده ها از آن استفاده کردند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 997281