selen
13 آذر 1401 - 17:09

نخست وزیر عراق برای کنترل مرزهای ایران و ترکیه دستور فوری صادر کرد

سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق از دستور فوری نخست وزیر به مرزبانی این کشور جهت کنترل مرزهای ایران و ترکیه خبر داد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، یحیی رسول، سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق در یک نشست مطبوعاتی که امروز شنبه برگزار شد، اعلام کرد: محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق به فرماندهی مرزبانانی این کشور دستور داده است که خط صفر مرزی با ترکیه و ایران را تحت کنترل خود داشته باشند.

وی افزود: «هدف نخست وزیر از این اقدام پایان دادن به درگیری‌های نیروهای مسلح دو کشور (ایران و ترکیه) با احزاب مسلح کُرد مخالف این دو کشور در اقلیم کردستان عراق است».

به گزارش «شفق نیور»، سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق گفت: «فرمانده کل نیروهای مسلح کنترل مرزها توسط نیروهای مرزبانی عراق را تایید کرده است». وی افزود: «السودانی دستور داده است توان نظامی نیروهای مرزبانی از نظر تسلیحات، تجهیزات و نیروی نظامی تقویت شود، تا بتوانند این ماموریت با موفقیت به پایان برسانند».

یحیی رسول در ادامه تاکید کرد: «عراق اجازه نمی‌دهد از خاک این کشور برای حمله به هیچ کشور همسایه استفاده شود. ما با همه کشورهای همسایه روابط خوبی داریم و تلاش می‌کنیم این روابط را توسعه دهیم؛ زیرا گسترش روابط با همسایگان خود را در راستای منافع عراق و کشورهای همسایه می‌دانیم».

سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق گفت که السودانی دستور داده است تقویت سیستم پدافند هوایی در اولویت قرار گیرد تا از نفوذ به حریم هوایی عراق جلوگیری شود. وی افزود: «ما بر حاکمیت عراق و احترام گذاشتن به آن تاکید می‌کنیم».

شورای امنیت ملی عراق پس از عملیات اخیر ایران علیه گروهک‌های تروریستی تجزیه‌طلب در منطقه کردستان عراق جلسه ای تاریخ سوم آذرماه تشکیل داد و چهار تصمیم جدید اتخاذ کرد.

1- ایجاد طرحی برای استقرار مجدد نیروهای مرزبانی عراق به منظور حفظ خط صفر مرزی با ایران و ترکیه.

2- تأمین کلیه ملزومات موردنیاز برای پشتیبانی تدارکاتی از فرماندهی نیروهای مرزبانی و تقویت توانمندی‌های انسانی و اموال مورد نیاز و پشتیبانی از آن‌ها با تجهیزات و غیره به منظور انجام مأموریت‌های خود.

3. اقدام با منابع انسانی وزارت کشور برای تقویت پاسگاه‌های مرزی.

4. هماهنگی با دولت منطقه کردستان عراق و وزارت پیشمرگه برای عمل به بندهای یک و دو به منظور یکپارچه‌سازی اقدامات ملی برای محافظت از مرزهای عراق.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 896865